“Erzurum'da Yatırım”

KUDAKA İletişim

Spor Turizmi (Yüksek İrtifa Sporcu Kampları)

Yapılan çalışmalar yüksek irtifanın sağladığı oksijeni az alanlarda yapılan hipoksik (az oksijen) egzersizlerin sporcularda performans ve dayanıklılığı artırıcı yönde etki yaptığını ortaya koymaktadır. İnsan vücudu; irtifası yüksek alanlarda bu yüksekliğe uyum sağlamak adına hemoglobinin artması, alyuvarların çoğalması ve yüksek solunum hızı gibi göstergeleri içeren bir dizi değişikliğe gitmektedir. Alyuvar üretiminin artması ile yüksek irtifada vücut oksijen taşıyabilme kapasitesini artırmaktadır.

Uygun yükseklikte ve sürede yapılan yüksek irtifa antrenmanının ardından sporcuda oksijen kullanma kapasitesi ve hemoglobin seviyesi artarak kas dokusunu oksijenli ve oksijensiz ortamlarda dayanıklı hale getirmektedir. Bu antrenman sporcunun daha düşük rakımlarda performansını ve dayanıklılığını artırmaktadır. Her türden spor branşında antrenörler sporcularından bekledikleri yüksek dayanıklılık ve performansı özellikle sezon başlarında yaptıkları yüksek irtifa hazırlık kamplarında elde etmektedirler.

Yaklaşık 2000 m rakımı ile Erzurum yüksek irtifa sporcu kampları açısından önemli bir potansiyel sunmaktadır. Bu alanda son dönemde yapılan yatırımlar ile Erzurum’da spor turizmi açısından son derece olumlu gelişmeler yaşanmaktadır. Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan futbol sahalarına ilaveten ‘Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı’ kapsamında yapılacak olan sahalar ile de Erzurum bu alanda markalaşma adına önemli bir mesafe kat etmiş olacaktır.

Erzurum’da 25.000 seyirci kapasiteli Kazım Karabekir Stadyumu yer almakladır. Alttan ve üstten ısıtma sistemi bulunan stadyum, 2012 yılında Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanan Türkiye Süper Kupa Finali’ne ev sahipliği yapmıştır.

image019 image020 

Erzurum Kazım Karabekir Stadyumu

Erzurum’da stadyum çevresinde ve Aziziye ilçesinde yapılması planlananlarla beraber 9, Atatürk Üniversitesi içerisinde 2 adet olmak üzere toplam 11 adet saha bulunmaktadır. Bununla beraber, Erzurum Büyükşehir Belediyesinin de Palandöken ilçesi sınırları içerisinde yapımına başlanan 5 adet saha bulunmaktadır. Tüm antrenman sahaları UEFA standartlarına sahiptir.

tesis_adi

Erzurum kent merkezinde (Aziziye ilçesinde) modernize edilmiş termal tesisler ve gerek Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi gerekse Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi de sporcu sağlığı açısından uygun altyapıları ile sporcu kampları için hizmet verebilecek durumdadırlar.

Erzurum konaklama imkânları açısından da sporcu kapları sezonu kayak otellerinin düşük sezonuna denk geldiği için fiyat avantajı sunabilmektedir. Sporcuların saha çalışmaları dışında kullanabilecekleri fitness centre, hamam, sauna gibi tesisler bulunmaktadır. Özellikle futbol sahalarının kent merkezinde ve otellere oldukça yakın bir konumda bulunması şehrin önemli bir avantajıdır.