“Erzurum'da Yatırım”

KUDAKA İletişim

Termal ve Sağlık Turizmi

Termal turizm tesisleri ve hastaneleri ile Erzurum, Türkiye’nin en önemli sağlık merkezlerinden biridir. Bütün dallarda hizmet veren çok sayıda hastanenin bulunduğu Erzurum’da, sağlık kurumları teknolojik donanım ve nitelikli personel bakımından oldukça güçlüdür. Bölgenin en önemli hastaneleri burada bulunmaktadır. Şehir merkezi ve ilçelerde 1 Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 17 devlet hastanesi, 1 üniversite hastanesi, 1 özel hastane, 20 toplum sağlığı merkezi, 28 aile sağlığı merkezi bulunmaktadır.

Erzurum, sahip olduğu kaplıcalarıyla da bölgenin en önemli termal turizm merkezlerinden biridir. Pasinler, Ilıca (Aziziye) ve Köprüköy’de bulunan kaplıcalar, pek çok hastalık için şifa kaynağıdır. Kaplıca suları debi, sıcaklık, fiziksel ve kimyasal özellikleri bakımından oldukça üstün özellikler taşımaktadır. Bu kaplıcalar, daha çok mide, böbrek, sindirim sistemi ve romatizmalı rahatsızlıklarda tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Erzurum kent merkezi ve ilçelerinde 170’in üzerinde termal turizme olanak sağlayacak kaynak tespit edilmiştir. Pasinler ve Aziziye’de termal otel ve kaplıca, Köprüköy’de çamur havuzları, Akdağ, Arzuti, Meman (Tekman), Hamzan (Tekman), Çimenözü (Çat) ve Hızırilyas’ta (Horasan) ilkel tesisler bulunmaktadır.

Ilıca (Aziziye Kaplıcaları)

Erzurum’un 15 km batısındaki Aziziye ilçe merkezinde yer almaktadır. Sodyum ve bikarbonatlı kaynak suyu 39 °C sıcaklığa ve 25 lt/sn akım değerine sahiptir. Kaplıca suyunun romatizmal hastalıklara, göz hastalıklarına, sinir sistemi hastalıklarına, deri hastalıklarına ve metabolizma bozuklukları gibi bir dizi rahatsızlığa iyi geldiği tespit edilmiştir. Aziziye Belediyesi tarafından işletilen tesislerde termal havuzların yanı sıra, hamam, masaj salonu, spor salonu, açık ve kapalı restoranlar, mescit, dinlenme ve toplantı salonları ile açık otopark bulunmaktadır. Tesis bünyesinde yer alan otel bölümü 36 oda 5 süitten oluşmaktadır.

Pasinler Kaplıcaları

Erzurum’un 40 km doğusunda Pasinler ilçe merkezinde yer almaktadır. Bikarbonatlı, klorürlü, sodyumlu, karbondioksitli ve kısmen de radyoaktif bileşimli olan kaplıca suyunun sıcaklığı 39-45 °C arasında değişmektedir. Ph değeri 6.5′dir. Kaynağı, 205 metreden doğal çıkışlı olan kaplıca, 15 It/sn. akım değerine sahiptir. Kaplıcadan, içme ve banyo kürleri şeklinde yararlanılmaktadır. İçilerek kullanıldığında safra kesesi, karaciğer, mide ve bağırsak üzerinde etkili olmaktadır. Romatizma, sinir ve kas yorgunluğu, çeşitli sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme tedavisi için ise banyo kürleri yapılmaktadır. Kaplıca alanında işletmeciliğini Pasinler Belediyesi’nin yaptığı 2 adet kaplıca ve özel bir işletmeye ait 72 yatak kapasiteli bir termal otel bulunmaktadır. Bununla birlikte, 1000 yatak kapasiteli 5500 devremülkten oluşan Akasya Vadisi’ne ait termal tesis projesi inşaatı devam etmektedir. Pasinler’de yapımı devam eden bir diğer termal tesis olan Lalezar Termal 2015 yılında hizmet vermeye başlamıştır.

image021

Köprüköy Kaplıcası (Deli Çermik)

Erzurum’un 56 km doğusundaki Köprüköy ilçe merkezine 3 km mesafede bulunmaktadır. Köprüköy ilçesinde daha çok mineral miktarı yüksek olan çamurlardan yararlanılmaktadır. Bikarbonat, sodyum, kalsiyum, karbondioksit, demir ve bromür içeren kaplıca suyu; romatizmalı hastalıklar, solunum yolu hastalıkları, göz hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları ve metabolizma bozukluklarının tedavisinde kullanılmaktadır. İşletmeciliğini Köprüköy Belediyesi’nin yaptığı tesiste 2 adet açık havuz ve çamur ünitesi bir oda bir mutfaktan oluşan pansiyon tipi evler bulunmaktadır.

image022

Hızırilyas Köyü Kaplıcası

Horasan İlçesi’ne yaklaşık 10 km Erzurum’a 102 km mesafede yer alan Hızırilyas köyünde bulunmaktadır. Cilt hastalıkları, romatizma, kadın hastalıkları ve kemik kireçlenmeleri için şifa kaynağı olan su bikarbonat, klorür, sülfat, kalsiyum, karbondioksit gazı içermektedir. Horasan Kaymakamlığı’nın yaptığı çalışmalar ile alanda var olan tesisler iyileştirilmiş ve iki havuz yapılmıştır.

Akdağ Kaplıcası

Erzurum’un 28 km kuzeyinde, Dumlu Dağı’nın eteğindeki Akdağ köyündedir. Jeotermal sahasında 30 °C sıcaklık ve 5 lt/sn debiye sahip ilkel bir kaplıca tesisi bulunmaktadır. Biokarbonat, klorür, sodyum, magnezyum ve bromürlü kaplıca suyu mide, bağırsak, safra kesesi ve şeker hastalıklarına iyi gelmektedir. Kaplıcaların bulunduğu bölge halk tarafından mesire yeri olarak kullanılmaktadır.

Erzurum’da Hastaneler

Erzurum, kapasiteli ve çok yönlü hastaneleri ile Türkiye’nin önemli bir sağlık turizmi merkezidir. Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi gibi bölgenin en önemli hastaneleri burada bulunmaktadır. Bunun yanı sıra özel hastane ve sağlık kurumlarında da konforlu bir hizmet sunulmaktadır. İlde; 279 uzman doktor, 383 pratisyen hekim, 831 hemşire, 521 ebe görev yapmaktadır.

Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi

image023

Sağlık Bakanlığı tarafından 2007 yılında yapımı gerçekleştirilen hastane, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük sağlık merkezidir. 21 ameliyathane 5 yoğun bakım odası, Yanık Merkezi, 12 cerrahi servis ve 12 dâhili servisin bulunduğu hastane; 8 süit hasta odası, 179 adet tek kişilik hasta odası, 115 adet iki kişilik hasta odası, yeni doğan çocuk odası, travma acil müşahede odası, dahili acil bay ve bayan müşahede odası, “Anne Oteli”, kan merkezi, nükleer tıp, röntgen, MR, gama kamera, tomografi ve anjiyografi üniteleri ile hizmet vermektedir. 149 bin 986 metre karesi kapalı olmak üzere 150 bin 46 metre kare alan üzerine kurulan hastanenin 8 acil çıkış kapısı, 30 asansörü ve toplam 1380 araç kapasiteli otoparkları bulunmaktadır. Hastane envanterinde bir de ambulans helikopter yer almaktadır. Hasta ve hasta yakınlarının her türlü konfor ve güvenini ön planda tutan hastanede, hasta odalarının tamamı içerisinde LCD ekran TV, buzdolabı, banyo-tuvalet ve lavabosu ile hasta refakatçileri için yatak pozisyonuna çevrilebilir koltuklar bulunmaktadır.

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ ARAŞTIRMA HASTANESİ

Yapısal özellikleri ve ileri teknoloji kullanılarak oluşturulmuş tıbbi ve teknik donanımı, yenilikçi ve hasta odaklı hizmet anlayışıyla ulusal ve uluslar arası alanda en yüksek düzeyde sağlık hizmeti vermektedir. 161 bin 500 metre kare açık alan, 188 bin 670 metre kare kapalı alan üzerine kurulan hastane, poliklinik,

klinik, diyaliz, taş kırma ünitesi, nükleer tıp, radyoterapi, patoloji, sterilizasyon, merkez laboratuvarlar, kan bankası, dahili ve cerrahi yoğun bakım üniteleri, organ nakil ve yanık ünitesi, hemodinami ve genetik laboratuarı, ameliyathaneler ile günübirlik ameliyathanesinde modern cihazlar ile hizmet vermektedir. Ayrıca hastanelerimizde uluslararası standartlara sahip Radyoloji Görüntüleme Merkezleri de bulunmaktadır.