“Erzurum'da Yatırım”

KUDAKA İletişim

Ekoturizm

Tahrip edilmemiş, özgün ve çeşitlilik gösteren doğal kaynak varlığı, dünyada son dönemde gelişme gösteren macera, keşif ve doğa sporlarına yönelik pek çok turizm aktivitesine imkân sağlayan ilde; son yıllarda rafting, kano gibi akarsu sporları, dağ/doğa yürüyüşleri, mağara turizmi, yayla turizmi, kuş ve bitki inceleme gibi alternatif turizm faaliyetleri öne çıkmaktadır. Bayburt ve Erzurum illerinin kuzeyinden geçen Çoruh nehri ülkemizin en hızlı akan akarsularından biri olup, bu özelliği ile akarsu sporları için çok elverişlidir. Çoruh havzasında yer alan Tortum ve İspir Vadileri yürüyüş, dağcılık, dağ bisikleti, atlı safari gibi spor ve macera aktiviteleri açısından önemli bir potansiyele sahiptir. İlin kuzeyinde sıralanan Yedigöl-Sırakonaklar-Soğanlı Yaylası-Kaçkar dağcılık aktiviteleri için başlıca rotalardır. Bu rota, İspir Sırakonaklar köyünde yer alan tarihi evlerin ev pansiyonlarına çevrilmesiyle çok sık tercih edilmektedirler. Aynı zamanda, Çoruh Vadisi’nde dağ bisikletçiliği açısından da çok uygun rotalar bulunmaktadır.

Erzurum’un kuzeyinde yer alan Tortum Gölü ve Tortum Şelalesi, doğa gezileri açısından önemli bir potansiyele sahiptir.

Yabani hayvan ve kuş varlığı açısından zenginlik gösteren ilde; Çoruh Vadisi, bulunan yabani hayvan popülasyonu önem arz etmektedir. Erzurum Ovası sulak alan olma özelliği ve kuş göç yolları üzerinde bulunması nedeniyle önemli kuş türlerini barındırmaktadır. Çoruh havzasında yer alan İspir ve Uzundere Bölgesi, Doğu Karadeniz Dağları’nda yaşanan yoğun kuş göçünün önemli bir kısmının izlenebilmesine imkân tanıyan önemli kuş gözlem rotaları üzerindedir. Ayrıca bu bölgede yöreye özgü kuş türleri bulunmaktadır. Bu potansiyeli nedeniyle bölge kuş gözlemciliği ve av turizmi açısından çok önemli imkânlar sunmaktadır.

TRA1 Düzey 2 Bölgesi, bitki örtüsü açısından zengin olmamakla birlikte; flora çeşitliliği ve endemizm açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Çoruh Vadisi’ndeki yaylalar ve Erzurum Palandöken Dağı floristik zenginliklere sahip olup, bu açıdan bölge, foto safari ve bitki gözlemciliği aktiviteleri için çok önemli imkânlar sunmaktadır.

 

Erzurum Eko-Agro Turizm

TRA1 Flora Fauna Kataloğu